Propozycja dla Pszczółek 03.06.2020

Nasze marzenia

  1. Zapoznanie dzieci z wierszem J. Tuwima „Dyzio marzyciel”. – swobodne wypowiedzi dziecka na temat marzeń Dyzia i swoich. Kształtowanie umiejętności cierpliwego słuchania innych. Rodzic prosi dziecko, aby położyło się na dywanie na plecach i wysłuchało wiersza.
    https://www.youtube.com/watch?v=JILtWYgLNSY

    Julian Tuwim
    Dyzio Marzyciel
    Położył się Dyzio na łące,
    Przygląda się niebu błękitnemu
    I marzy:
    „Jaka szkoda, że te obłoczki płynące
    Nie są z waniliowego kremu…
    A te różowe –
    Że to nie lody malinowe…
    A te złociste, pierzaste –
    Że to nie stosy ciastek…
    I szkoda, że całe niebo
    Nie jest z tortu czekoladowego…
    Jaki piękny byłby wtedy świat!
    Leżałbym sobie, jak leżę,
    Na tej murawie świeżej,
    Wyciągnąłbym tylko rękę
    I jadł… i jadł… i jadł…
  2. Zabawy z różnych części świata:
    Pakistan – Rangoli

    Ta egzotyczna zabawa polega na tworzeniu barwnych kompozycji-obrazów na ziemi lub asfalcie. Narysujcie dowolny kształt lub wzór, łatwy do wypełniania. Może to być np. jakiś duży kwiat, fantazyjny domek czy mandala. Teraz należy „pokolorować” obraz barwnymi i niezwykłymi „wypełniaczami”: trawą, kamyczkami, płatkami kwiatów, listkami itp.
    Hiszpania – Przeciąganie liny
    Do zabawy wystarczą mocna lina lub gruby sznurek oraz nieduża chustka z materiału (np. bandanka). Chusteczkę zawiąż na supeł na samym środku liny. Podziel dzieci na dwie grupy (zawodników musi być co najmniej dwóch i najlepiej – parzysta liczba). Na ziemi narysuj linię. Każda z grup ma stanąć gęsiego po jej dwóch stronach, w odległości około dwóch kroków. Na twoje hasło „start” dzieciaki zaczynają ciągnąć linę, każda drużyna w swoją stronę. Wygrywają ci zawodnicy, którzy przeciągną chustkę na swoją stronę, za wytyczoną linię, np. o dwa kroki. Pamiętaj o nagrodach!
    Południowa Afryka –Mbube! Mbube!
    Czyli lew! lew! to gra dzieci ludu Zulu z RPA. Uczestnicy tworzą okrąg wokół dwóch osób z zawiązanymi oczami – jedna z nich jest lwem, a druga antylopą – po czym kręcą obiema osobami tak, by te straciły orientację. Gdy „lew” zbliża się do „antylopy”, publiczność dopinguje głośniej, gdy się oddala, pozostali gracze cichną.
    A w Polsce: Gra powszechnie znana pod nazwą „ciuciubabka”.

  3. Zwinne języczki – usprawnianie narządów mowy. Dziecko trzyma lusterko i wykonuje ćwiczenia zgodnie z instrukcją rodzica.
    Zwinne języki E. M. Skorek
  4. Praca plastyczna – „Lody malinowe”
    Dziecko lepi z masy solnej wafelek, trzy kulki jako lody malinowe, o których marzył Dyzio. Następnie wysuszoną rzeźbę lodów maluje farbami.